Olejki eteryczne są wszechstronne – każdy z nich może pełnić różne funkcje. Zestaw podstawowy powinien zawierać 10 olejków eterycznych, które skutecznie przeciwdziałają wielu problemom. Zamieszczone poniżej krótkie opisy każdego z tych olejków pomogą ci zdecydować, które z nich chcesz umieścić w swoim zestawie, a które dołączyć do niego dopiero za jakiś czas. Wybór będzie w dużej mierze zależał od twoich potrzeb.
Zestaw podstawowych olejków eterycznych, należy potraktować jako zestaw pierwszej pomocy. Dziesięć olejków eterycznych, które składają się na ten zestaw stosuje się w leczeniu chorób, do poprawy nastroju i pracy umysłu, odzyskiwaniu równowagi emocjonalnej, pielęgnacji skóry, w ogrodnictwie, pielęgnacji domu i organizowaniu uroczystości. Zatem olejki eteryczne te są niezwykle pomocne w każdym gospodarstwie domowym.
Oprócz omawianych dziesięciu olejków, inne przydatne dodatki do zestawu podstawowego to aloes, hydrolat z oczaru wirginijskiego, woda różana oraz hydrolat z lawendy i rumianku. Żel aloesowy pochodzi z liści soczystego aloesu zwyczajnego (Aloe barbadensis) i jest dobrym środkiem leczniczym na skaleczenia, stany zapalne i oparzenia, a także doskonałym nośnikiem olejków eterycznych. Można go kupić w postaci żelu lub płynu lub wyhodować własną roślinę, a następnie odcinać liście i wyciskać z nich żel, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Oczar wirginijski znany jest ze swoich właściwości ściągających i przeciwzapalnych. Woda różana jest produktem ubocznym destylacji różnych odmian olejku różanego; ceni się ją ze względu na jej właściwości antyseptyczne i łagodzące. Będziesz także potrzebował jednego lub dwóch neutralnych olejków nośnikowych, aby rozcieńczyć olejki eteryczne, takie jak na przykład ten pozyskiwany ze słodkich migdałów. Olejek z goździkowca korzennego to kolejny przydatny olejek eteryczny, który można dodać do podstawowego zestawu ze względu na jego właściwości przeciwbólowe i inne.
Dziesięć olejków eterycznych, które składają się na zestaw podstawowy, charakteryzuje się wszechstronnością, łatwością w użyciu i dobrą dostępnością. W porównaniu z wieloma innymi olejkami eterycznymi są one niedrogie, więc powinieneś mieć możliwość zakupu produktów dobrej jakości.
1. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Lawenda to niezastąpiony olejek eteryczny – warto nie tylko mieć go w domu, lecz także nosić go ze sobą wszędzie (niektórzy naprawdę tak robią). To wszechstronny olejek o silnym działaniu, co łączy go z pozostałymi składnikami zestawu podstawowego. Aromat lawendy nie odpowiada każdemu, ale z pewnością nikt nie pogardzi tym olejkiem, gdy dozna niewielkiego oparzenia, skaleczenia, otarcia lub ukąszenia owada czy będzie zmagał się z bólem głowy, ropniem zęba lub bezsennością.
Lawenda nie tylko jest wspaniałym lekarstwem, lecz także przeciwdziała tworzeniu się blizn, wyrównuje nastrój, zapewnia spokój, relaks i odprężenie. Olejek lawendowy jest naturalnym antybiotykiem i środkiem antyseptycznym o lekkim działaniu przeciwgrzybiczym, a także uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Chociaż nie uważa się, że pobudza krążenie, z pewnością łagodzi skutki reakcji wstrząsowej. Olejek lawendowy należy do nielicznych olejków eterycznych, które można przy wybranych ostrych dolegliwościach aplikować na skórę w stanie nierozcieńczonym.
2. Geranium (Pelargonium graveolens)
Geranium jest zwodniczo czarujące. Olejek dobrej jakości pachnie czysto i kwiatowo. Większość ludzi, w tym dzieci i nastolatki, lubi ten zapach. Słodki aromat geranium maskuje fakt, że olejek ten ma silne właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Warto więc stosować go w mieszankach przeciwzakaźnych. Geranium jest niezastąpione w leczeniu zaburzeń krążenia i krwi; łagodzi także skutki odmrożeń. Olejek ten przywraca równowagę hormonalną i jest niezbędny w walce z trudnościami związanymi z rozrodczością u kobiet, w tym z problemami menstruacyjnymi i menopauzą oraz bezpłodnością.
Olejek z geranium doskonale sprawdza się w pielęgnacji ciała i zapewnia skórze promienny blask. Jego właściwości ściągające dodatkowo zwiększają jego wszechstronność. Działa on także na emocje – uspokaja układ nerwowy. Nadaje się do tworzenia mieszanek, ponieważ już jedna jego kropla może zamaskować leczniczy, niezbyt przyjemny aromat preparatu. Jeśli chodzi o zapach, geranium należy uznać za środek wyrównujący, dzięki któremu wszystko pachnie lepiej. Ta właściwość sprawia, że olejek ten dobrze sprawdza się jako zapach do wnętrz.
3. Tymianek pospolity z linalolem (Thymus vulgaris ct. linalool)
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów olejku eterycznego z Thymus vulgaris, ale preferowanym chemotypem jest (ct.) linalol ze względu na jego wszechstronność, długą historię stosowania w aromaterapii klinicznej i możliwość stosowania bezpośrednio na skórę, ponieważ uważa się, że nie wywołuje podrażnień.
Tymianek pospolity z linalolem jest niczym wytrawny wojownik o silnych właściwościach antyseptycznych, przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Niewiele olejków, które znalazły się w zestawie podstawowym, jest tak użytecznych jak ten, jeśli chodzi o leczenie infekcji wewnętrznych lub zmniejszanie zagrożenia związanego z grypą czy innymi chorobami zakaźnymi. Nawet jedna lub dwie krople tymianku pospolitego z linalolem dodane do mieszanki – na przykład geranium, cytryny i kardamonu – rozpylanej w pokoju za pomocą dyfuzora wzmacniają ochronę przed zakażeniami.
Przeciwbakteryjne właściwości olejku z tymianku są wzmocnione przez inne przypisywane mu cechy, takie jak stymulowanie odporności i działanie moczopędne. Tymianek doskonale sprawdza się w leczeniu chorób tkanek miękkich i stawów, w tym reumatyzmu. Jest również stosowany przy nerwobólach i zmęczeniu oraz do pielęgnacji włosów i skóry, w tym trądzikowej. Ponadto olejek z tymianku działa stymulująco na mózg: zwiększa zdolność do analitycznego myślenia.
4. Rumianek rzymski (Anthemis nobilis)
Istnieje kilka roślin wytwarzających olejki eteryczne, które określamy mianem „rumianek”. Najczęściej używane w aromaterapii i znane jako „prawdziwe” rumianki są rumianek rzymski, o którym piszę w tym rozdziale, oraz rumianek pospolity (Matricaria recutita), który wyróżnia się pięknym ciemnoniebieskim kolorem ze względu na wysoką zawartość azulenu.
Rumianek rzymski działa przeciwzapalnie, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku wielu dolegliwości. Działa również antyseptycznie i antybakteryjnie, a w połączeniu z innymi – także przeciwbólowo. Stosuje się go w leczeniu oparzeń, w tym oparzeń słonecznych, a także astmy, skręceń, nadwyrężeń, biegunki, nudności i gorączki. Wykorzystuje się go również przy różnych problemach związanych z pielęgnacją skóry, w tym przy zabiegach odmładzających. Rumianek rzymski działa kojąco i uspokajająco, jest szczególnie skuteczny w leczeniu stanów związanych z nerwowością, depresji i bezsenności. W mieszankach olejków wykazuje działanie równoważące.
Rumianek to niepozorny, ale silny olejek, który działa na umysł, ciało i ducha. Za względu na jego właściwości kojące można podawać go dzieciom, a także wewnętrznym dzieciom, które noszą w sobie dorośli. To olejek działający na wielu subtelnych poziomach, zarówno w obszarze ciała, jak i psychiki.
5. Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)
Rozmaryn działa przeciwbólowo i przydaje się w leczeniu wszystkich problemów mięśniowych, a także schorzeń stawów, takich jak artretyzm i reumatyzm. Stosuje się go zarówno przy dolegliwościach układu oddechowego, jak i – w niewielkich ilościach – przy schorzeniach wątroby i nerek. Rozmaryn jest silnie stymulującym olejkiem eterycznym, działającym zarówno na ciało fizyczne, jak i na analityczny umysł. Wszystkie te cechy sprawiają, że olejek ten potrafi dodać nam energii w trakcie wyczerpującego, wymagającego pod względem psychicznym dnia lub po intensywnym wysiłku fizycznym.
Rozmaryn wspomaga pamięć niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do poprawy funkcjonowania mózgu, czy też do sięgania do długoterminowej pamięci emocjonalnej. Olejek ten stosuje się także w leczeniu depresji, migreny, bólów głowy, lęku i stresu. Rozmaryn jest pomocny w różnych zabiegach kosmetycznych, w tym przy cellulicie, trądziku i pielęgnacji włosów. Olejek ten stanowi nieocenioną pomoc dla sportowców, kucharzy czy ogrodników.
6. Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Mięta pieprzowa jest niezwykle pomocna we wszystkich problemach ze strony przewodu pokarmowego, w tym przy niestrawności, wzdęciach, zespole jelita drażliwego i zapaleniu żołądka. Jako wszechstronny tonik sprawdza się ona również w leczeniu niektórych problemów układu oddechowego i krążenia. Mięta pieprzowa działa przeciwbólowo, antyseptycznie, chłodząco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Znajduje zastosowanie w leczeniu kataru, bólów głowy, migreny, podrażnień skóry, reumatyzmu, bólu zębów, zmęczenia. W niewielkich ilościach może stanowić delikatnie wyczuwalny składnik złożonych perfum lub zapachów pokojowych. Zajmuje wyjątkowe miejsce w kuchni, a jednocześnie odstrasza mrówki i pchły. Mięta pieprzowa to uniwersalny olejek i przydatny składnik zestawu podstawowego.
7. Kardamon (Elettaria cardamomum)
Kardamon ma wiele właściwości leczniczych. Działa kojąco na układ pokarmowy, co czyni go dobrym wyborem w przypadku wzdęć, skurczów żołądka lub brzucha, zespołu jelita drażliwego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Olejek ten ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomaga złagodzić skurcze mięśni, a jako adaptogen może wykazywać zarówno działania uspokajające, jak i pobudzające. Kardamon może być również stosowany w większości rodzajów kaszlu i jest przydatny przy problemach z oddychaniem, a także w niektórych rodzajach zakażeń pokarmowych. Ponadto olejek ten można stosować w przypadku wyczerpania fizycznego, psychicznego lub emocjonalnego. W przypadku zmęczenia lub znużenia zadziała on stymulująco, a osobom zestresowanym pozwoli ukoić umysł i nerwy. Kardamon ma równoważący i harmonizujący wpływ na ciało i umysł. Może także stanowić subtelny składnik preparatów stosowanych na skórę i dodatek do potraw.
8. Cytryna (Citrus limon)
Olejek eteryczny z cytryny działa tonizująco na układ limfatyczny i pobudza układ pokarmowy. Może być stosowany do łagodzenia ataków woreczka żółciowego, a w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi wspomaga leczenie brodawek, ukąszeń owadów i napięciowych bólów głowy. Cytryna wspiera funkcje metaboliczne i jest przydatna w pielęgnacji skóry. Olejek ten, pomimo swojego działania uspokajającego, znacznie wspomaga skupienie i koncentrację, zwłaszcza gdy stanowi część mieszanki. Większość osób lubi świeży, czysty aromat cytryny; z tego powodu sprawdza się ona jako synergiczny dodatek do zapachów pokojowych i perfum. Ten antyseptyczny i podnoszący na duchu olejek eteryczny ma zastosowanie w pielęgnacji domu i oczywiście jest nieoceniony jako środek aromatyzujący. Olejek eteryczny z cytryny można stosować do wielu celów – jako środek do oczyszczania wody, pielęgnacji skóry i zabiegów na ciało. Jest on wyjątkowo wszechstronny.
9. Eukaliptus promienisty (Eucalyptus radiata)
Eukaliptus promienisty wchodzi w skład zestawu podstawowego, ponieważ jest to gatunek, który można bezpiecznie stosować u osób ze schorzeniami przewlekłymi. Jednocześnie jest on silnym i skutecznym olejkiem eterycznym.
Eukaliptus promienisty jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej skuteczności w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych, ale ma również wiele innych zastosowań. Jest to olejek eteryczny o działaniu antyseptycznym, antybiotykowym, przeciwwirusowym i przeciwbólowym. Ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne i dezodoryzujące. Jako składnik złożonych mieszanek olejków, eukaliptus promienisty może być również pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego i drożdżaków. Chłodzi organizm latem, leczy oparzenia słoneczne i odstrasza owady, a zimą ogrzewa ciało i chroni je przed infekcjami.
10. Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia)
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego działa jak antybiotyk. Wykazuje także działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, dzięki czemu przydaje się w wielu schorzeniach. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji, w tym grzybicy i grzybicy woszczynowej, a także bólu zębów, oparzeń słonecznych, skaleczeń i otarć oraz różnych chorób skóry, w tym trądziku. Można go również dodawać do płynów do płukania ust i szamponów do włosów. Olejek z drzewa herbacianego ma szerokie zastosowanie jako środek odstraszający owady i łagodzący ich ukąszenia. Chociaż nie wszyscy lubią ten aromat, można go łatwo zamaskować innymi olejkami eterycznymi do stosowania w dyfuzorach, gdy ktoś w gospodarstwie domowym cierpi na infekcję przenoszoną drogą powietrzną.
Zastosowanie zestawu podstawowego olejków eterycznych
Poniżej znajdziesz niektóre powszechne problemy zdrowotne, w przypadku których można stosować olejki z zestawu podstawowego. Jeśli napotkasz odniesienie do „olejków nośnikowych”, użyj olejku ze słodkich migdałów, który można stosować do każdego rodzaju skóry.
Olejki eteryczne, których nazwy zostały poprzedzone gwiazdkami, nie stanowią części zestawu podstawowego, ale zostały tutaj zamieszczone w celach informacyjnych.
Dawki zostały podane w kroplach – często w zakresie od minimum do maksimum; na przykład 3–5 kropli. Ta zmienność odzwierciedla fakt, że ciała ludzkie różnią się masą i rozmiarem, a dolegliwości mogą być łagodne, ostre lub przewlekłe. Przy wytwarzaniu większych ilości należy zachować stosunek olejków eterycznych do olejku nośnikowego.
Atak kamicy żółciowej
Wdychaj mieszankę z chusteczki skropionej olejkiem z mięty pieprzowej (1 kropla) i cytryny (1 kropla). Przygotuj olejek: dodaj 2 krople mięty pieprzowej na 5 ml olejku nośnikowego i nacieraj okolice woreczka żółciowego (wokół dolnej części klatki piersiowej, po prawej stronie) oraz żołądka.
Możesz także wdychać mieszankę z chusteczki skropionej 1 kroplą olejku z imbiru.
Inne olejki eteryczne, które można stosować w tym przypadku: rozmaryn, *imbir (Zingiber officinale), *goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum), *bazylia z linalolem (Ocimum basilicum ct. linalool), *grejpfrut (Citrus paradisi), *nasiona kolendry (Coriandrum sativum)
Biegunka
Biegunka może być wywołana przez szereg przyczyn, które dzielą się na trzy kategorie: o podłożu pokarmowym, nerwowym bądź wirusowym. W każdym przypadku należy pić duże ilości wody i przyjmować roztwór nawadniający, aby zapobiec odwodnieniu i zrównoważyć organizm.
Bez względu na przyczynę, stosuj te same metody leczenia, ale używaj olejków, które są odpowiednie dla twojego stanu. Wybierz jeden z opisanych olejków, aby stworzyć olejek do ciała, lub użyj jednej z poniższych mieszanek. Rozcieńcz 5 kropli olejku eterycznego w 1 łyżeczce (5 ml) olejku nośnikowego. Wmasowuj niewielką ilość w całą okolicę brzucha trzy razy dziennie.
Na biegunkę o podłożu pokarmowym
- mięta pieprzowa,
- tymianek z linalolem,
- drzewo herbaciane,
- eukaliptus promienisty,
- rumianek rzymski,
- kardamon
Na biegunkę o podłożu nerwowym
- lawenda wąskolistna,
- cytryna,
- mięta pieprzowa,
- geranium,
- rumianek rzymski,
- kardamon
Olejki eteryczne na biegunkę o podłożu wirusowym
- drzewo herbaciane,
- cytryna,
- eukaliptus promienisty,
- tymianek z linalolem,
- lawenda wąskolistna
Mieszanka na biegunkę o podłożu pokarmowym
- rumianek rzymski – 1 kropla
- mięta pieprzowa – 3 krople
- kardamon – 2 krople
Mieszanka na biegunkę o podłożu pokarmowym
- rumianek rzymski – 1 kropla
- mięta pieprzowa – 3 krople
- kardamon – 2 krople
Możesz przygotować napój: dodaj po 1 kropli olejku z mięty pieprzowej i kardamonu do łyżeczki miodu. Rozcieńcz mieszankę w 100 ml ciepłej wody, a następnie przefiltruj przez niebielony papierowy filtr do kawy. Następnie dodaj łyżkę przefiltrowanej mieszanki do małej szklanki z ciepłą wodą i powoli popijaj. W przypadku tej metody nie należy zastępować wymienionych olejków innymi.
Chociaż olejek imbirowy nie znalazł się w zestawie podstawowym, możesz rozcieńczyć 5 jego kropli w 1 łyżeczce (5 ml) olejku nośnikowego i wmasować w całą okolicę brzucha. Przechowuj mieszankę w lodówce i korzystaj z niej w miarę potrzeby.
Ból brzucha
Jeśli ból brzucha nie ustępuje i nasila się, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ jego przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego albo inne schorzenie, które powinno zostać właściwie zdiagnozowane.
Ból w dolnej części brzucha
Wcieraj następujący olejek w bolesne miejsce, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara:
Mieszanka olejków z zestawu podstawowego
- tymianek pospolity z linalolem – 2 krople
- eukaliptus promienisty – 3 krople
- kardamon – 3 krople
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Alternatywna mieszanka
- geranium – 3 krople
- imbir – 2 krople
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Inne olejki eteryczne, które można zastosować w tym przypadku: geranium, mięta pieprzowa, rozmaryn, *paczula (Pogostemon cablin), *imbir (Zingiber officinale), *kocanka włoska (Helichrysum italicum), *bazylia z linalolem (Ocimum basilicum ct. linalool), *goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum), *majeranek ogrodowy (Origanum majorana)
Ból w górnej części brzucha
Wcieraj następujący olejek w bolesne miejsce, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara:
Mieszanka z zestawu podstawowego
- mięta pieprzowa – 1 kropla
- kardamon – 3 krople
- rumianek rzymski – 2 krople
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Alternatywna mieszanka
- nasiona kolendry – 3 krople
- mięta pieprzowa – 1 kropla
- kardamon – 1 kropla
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Inne olejki eteryczne, które można zastosować w tym przypadku: eukaliptus promienisty, rozmaryn, *bazylia z linalolem (Ocimum basilicum ct. linalool), *rumianek pospolity (Matricaria recutita), *majeranek ogrodowy (Origanum majorana), *kolendra (Coriandrum sativum), *mięta zielona (Mentha spicata)
Ból ucha i infekcje ucha
Uporczywy ból może wskazywać na przebitą błonę bębenkową lub infekcję, dlatego należy skonsultować się z lekarzem.
Zwykły ból ucha
Przy zwykłym bólu ucha należy podgrzać łyżeczkę oliwy z oliwek, dodać 1 kroplę olejku lawendowego i 1 kroplę olejku z rumianku rzymskiego, a następnie starannie wymieszać preparat. Nasącz wacik i włóż go do ucha.
Dodatkowo stosuj następujący olejek do masażu okolic ucha, górnej części szyi i kości policzkowej:
Mieszanka z zestawu podstawowego
- rumianek rzymski – 2 krople
- lawenda wąskolistna – 1 kropla
- drzewo herbaciane – 1 kropla
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Przykładanie ciepłego kompresu do policzków i uszu po masażu również pomaga uśmierzyć ból.
Inne olejki eteryczne, które można zastosować w tym przypadku: eukaliptus promienisty, *rumianek pospolity (Matricaria recutita), *manuka (Leptospermum scoparium), *kadzidłowiec (Boswellia carterii)
Infekcje ucha
Postępuj jak w przypadku zwykłego bólu ucha (patrz wyżej), ale użyj innych olejków eterycznych. Podgrzej łyżeczkę oliwy z oliwek i dodaj do niej 3 krople drzewa herbacianego i 2 krople lawendy, a następnie dobrze wymieszaj. Namocz kawałek waty w powstałej mieszance, wyciśnij nadmiar oleju i delikatnie włóż do ucha.
Wmasuj również następujący olejek w okolice ucha, szyi i kości policzkowych.
Mieszanka z zestawu podstawowego:
- drzewo herbaciane – 2 krople
- tymianek z linalolem – 2 krople
- lawenda wąskolistna – 2 krople
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 4–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Inne olejki eteryczne, które można zastosować w tym przypadku: rumianek rzymski, eukaliptus promienisty, *rumianek pospolity (Matricaria recutita), *niaouli (Melaleuca quinquenervia), *majeranek ogrodowy(Origanum majorana), *jałowiec pospolity (Juniperus communis)
Bóle głowy
Kilka olejków eterycznych należących do zestawu podstawowego może złagodzić bóle głowy, ale ponieważ wynikają one z różnych przyczyn, należy też sprawdzić zalecenia zamieszczone pod odpowiednim nagłówkiem.
Zwykłe bóle głowy, bez wyraźnej przyczyny
Masuj obszar wokół skroni, podstawy czaszki i wzdłuż linii włosów, stosując 1 kroplę nierozcieńczonej mieszanki wymienionych poniżej olejków rozpuszczonych w 1 kropli olejku nośnikowego:
Mieszanka z zestawu podstawowego
- lawenda wąskolistna – 3 krople
- mięta pieprzowa – 1 kropla
Inne olejki eteryczne, które można zastosować w tym przypadku: rozmaryn, rumianek rzymski, *róża damasceńska (Rosa damascena), *majeranek ogrodowy (Origanum majorana), *nasiona kolendry (Coriandrum sativum)
Grypa
Istnieje wiele rozpoznanych i nierozpoznanych wirusów, które określa się wspólnym mianem „grypy”. Zalicza się do nich wszelkie drobnoustroje wywołujące gorączkę, zmęczenie, kaszel, katar, bole mięśniowe i wyczerpanie.
Kurację trzeba podjąć szybko, a jej celem powinno być zwiększenie odporności oraz zwalczenie wirusa. W zależności od tego, jak ostry jest dany atak, warto też zapoznać się z treścią rozdziału 3., zatytułowanego „Zestaw do samoobrony”. Zestaw podstawowy zawiera kilka olejków, które wywierają silny wpływ na tego rodzaju infekcje wirusowe. Stosowanie
olejków eterycznych może zmniejszyć symptomy ataku wirusowego.
Jeśli występują dreszcze i towarzyszy ci uczucie zimna, powinieneś wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem następujących olejków rozcieńczonych w równych ilościach olejku nośnikowego.
Mieszanka z zestawu podstawowego – kąpiel
- drzewo herbaciane – 5 kropli
- lawenda wąskolistna – 2 krople
- tymianek z linalolem – 2 krople
Następnie wykonaj masaż całego ciała z wykorzystaniem wymienionych poniżej olejków eterycznych, rozcieńczonych w 1 łyżeczce lub 5 ml olejku nośnikowego. Potem udaj się do łózka.
Mieszanka z zestawu podstawowego – masaż
- drzewo herbaciane – 5 kropli
- eukaliptus promienisty – 3 krople
- tymianek z linalolem – 1 kropla
Spróbuj wypić dużo wody lub soku owocowego. Wykorzystaj dyfuzor, aby rozpylić olejek eteryczny w mieszkaniu. Wybierz jeden olejek lub zastosuj własną mieszankę. Możesz także
skorzystać z poniższej.
Alternatywna mieszanka do rozpylenia za pomocą dyfuzora
- cynamonowiec cejloński – 2 krople
- goździkowiec korzenny – 2 krople
- ravensara – 5 kropli
- eukaliptus promienisty – 5 kropli
- oregano – 5 kropli
Pamiętaj jednak, że objawy przypominające grypę towarzyszą wielu chorobom. Zachowaj więc ostrożność i uważnie obserwuj swoje ciało.
Inne olejki eteryczne, ktore można zastosować w tym przypadku: rumianek rzymski, eukaliptus promienisty, *oregano (Origanum vulgare), *cynamon cejloński (Cinnamomum zeylanicum), *ravensara (Ravensara aromatica), *cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora ct. cineole), *niaouli (Melaleuca quinquenervia), *kajeput (Melaleuca cajuputi), *goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum), *hyzop (Hyssopus officinalis var. decumbens).
Kaszel
Suchy kaszel
Mieszanka z zestawu podstawowego
- eukaliptus promienisty – 3 krople
- tymianek z linalolem – 2 krople
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 4–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego. Nakładaj niewielką ilość na plecy i klatkę piersiową przynajmniej 2 razy dziennie.
Do inhalacji możesz użyć 3 kropli lawendy lub eukaliptusa promienistego.
Alternatywna mieszanka
- kadzidłowiec – 5 kropli
- imbir – 5 kropli
- niaouli – 5 kropli
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 4–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego. Nakładaj niewielką ilość na plecy i klatkę piersiową każdego wieczoru.
Inne olejki eteryczne, ktore można zastosować w tym przypadku: rumianek rzymski, drzewo herbaciane, *oregano (Origanum vulgare), *drzewo sandałowe (Santalum album), *kadzidłowiec (Boswellia carterii), *imbir (Zingiber officinale), *niaouli (Melaleuca quinquenervia), *elemi (Canarium luzonicum), *kajeput (Melaleuca cajuputi), *ravensara (Ravensara aromatica).
Mokry kaszel
Stosuj metodę inhalacji parowej opisaną przy suchym kaszlu.
Mieszanka z zestawu podstawowego
- eukaliptus promienisty 2 krople
- tymianek z linalolem 2 krople
- drzewo herbaciane 1 kropla
- geranium 1 kropla
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 6 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego. Nakładaj niewielką ilość na plecy i klatkę piersiową przynajmniej 2 razy dziennie.
Alternatywna mieszanka
- niaouli – 5 kropli
- kadzidłowiec – 5 kropli
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego. Nakładaj niewielką ilość na plecy i klatkę piersiową każdego wieczoru.
Inne olejki eteryczne, które można zastosować w tym przypadku: *niaouli (Melaleuca quinquenervia), *kadzidłowiec (Boswellia carterii), *kajeput (Melaleuca cajuputi), *elemi (Canarium luzonicum), *ravensara (Ravensara aromatica), *palczatka imbirowa Cymbopogon martinii), *cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens), drzewo ho (Cinnamomum camphora ct. linalool), *bazylia z linalolem (Ocimum basilicum ct. linalool).
Katar
Zastosuj metodę inhalacji parowej. Wkropl 4–5 kropli opisanej poniżej mieszanki na powierzchnię wody i wdychaj przynajmniej przez 10 minut. Zamknij oczy.
Mieszanka z zestawu podstawowego – inhalacja parowa
- rozmaryn – 2 krople
- mięta pieprzowa – 1 kropla
- drzewo herbaciane – 1 kropla
- eukaliptus promienisty – 1 kropla
- kardamon – 2 krople
Dodatkowo można wcierać w klatkę piersiową i w plecy następujący olejek.
Mieszanka z zestawu podstawowego do wcierania w klatkę piersiową i w plecy
- drzewo herbaciane – 2 krople
- rozmaryn – 2 krople
- eukaliptus promienisty – 5 kropli
- tymianek z linalolem – 1 kropla
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego lub żelu z aloesu. Możesz także nałożyć 2 krople któregokolwiek z wymienionych olejków w formie nierozcieńczonej na chusteczkę i wdychać w razie potrzeby.
Alternatywna mieszanka
- eukaliptus promienisty – 5 kropli
- niaouli – 3 krople
- kajeput – 3 krople
- kadzidłowiec – 2 krople
Dobrze wymieszaj i wlej 3–4 krople mieszanki do miski, z której będziesz korzystał podczas inhalacji. Możesz także wcierać w klatkę piersiową jeden z olejków składających się na alternatywną mieszankę. Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego lub żelu z aloesu.
Inne olejki eteryczne, ktore można stosować w tym przypadku: lawenda wąskolistna, *sosna (Pinus sylvestris), *kadzidłowiec (Boswellia carterii), *niaouli (Melaleuca quinquenervia), *kajeput (Melaleuca cajuputi), *ravensara (Ravensara aromatica), *cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora ct. cineole), *bazylia z linalolem (Ocimum basilicum ct. linalool).
Katar sienny
Nałoż po 1 kropli olejku rumiankowego i cytrynowego na chusteczkę i wdychaj. Dodaj następującą mieszankę do kąpieli.
Mieszanka z zestawu podstawowego – kąpiel
- rumianek rzymski – 2 krople
- cytryna – 2 krople
- lawenda wąskolistna – 1 kropla
Masuj szyję, klatkę piersiową i plecy następującą mieszanką.
Mieszanka z zestawu podstawowego – masaż
- rumianek rzymski – 2 krople
- geranium – 1 kropla
- Cytryna – 1 kropla
Zmieszaj i rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na każde 5 ml lub 1 łyżeczkę olejku nośnikowego.
Ponieważ katar sienny objawia się u każdego nieco inaczej, leczenie odbywa się często metodą prob i błędow. Można poeksperymentować z olejkami eterycznymi. Inne olejki eteryczne, ktore można zastosować w tym przypadku: mięta pieprzowa, rozmaryn, geranium, *kocanka włoska (Helichrysum italicum), *mięta zielona (Mentha spicata), *kajeput (Melaleuca cajuputi), *niaouli (Melaleuca quinquenervia).
Zapalenie zatok
W tym przypadku można zastosować trzy metody. Do inhalacji parowej wykorzystaj następującą mieszankę.
Mieszanka z zestawu podstawowego – inhalacja parowa
- rozmaryn – 3 krople
- tymianek z linalolem – 1 kropla
- mięta pieprzowa – 1 kropla
- geranium – 1 kropla
Zmieszaj olejki eteryczne, a następnie wlej 3 krople mieszanki do miski z gorącą wodą i wdychaj parę przez nos. Pamiętaj, żeby zamknąć oczy.
Mieszanka z zestawu podstawowego – inhalacja z chusteczki
- rozmaryn – 2 krople
- geranium – 1 kropla
- eukaliptus promienisty – 1 kropla
Wymieszaj ze sobą olejki i nałoż jedną kroplę mieszanki na chusteczkę. Wdychaj w razie potrzeby.
Mieszanka z zestawu podstawowego – masaż
- rozmaryn – 5 kropli
- geranium – 5 kropli
- eukaliptus promienisty – 2 krople
- mięta pieprzowa – 1 kropla
Wymieszaj olejki, a następnie rozcieńcz w stosunku 3–5 kropli na łyżeczkę (5 ml) olejku nośnikowego. Zacznij masaż od szyi i poruszaj się w kierunku za i przed uszami. Następnie, używając nie więcej niż 1 kropli mieszanki, wykonaj masaż kości policzkowych, nosa i czoła.
Uważaj, żeby nie dotknąć oczu
Usuń nadmiar mieszanki za pomocą chusteczki.
Inne olejki eteryczne, ktore można wykorzystać w tym przypadku: drzewo herbaciane, *bazylia z linalolem (Ocimum basilicum ct. linalool), *jałowiec pospolity (Juniperus communis), *styrakowiec benzoesowy (Styrax benzoin), *niaouli (Melaleuca quinquenervia), *sosna (Pinus sylvestris), *kajeput (Melaleuca cajuputi), *cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora ct. cineole).
Więcej praktycznych zastosowań olejków eterycznych znajdziesz w książce „Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii” autorstwa Valerie Ann Worwood.